ZZP – jak to wygląda, jak zacząć?

Do you want to be a Lion?

Zastanawiasz się nad otworzeniem ZZP? Przeczytaj ten tekst, aby dowiedzieć się gdze, co i jak!

Co to jest ZZP?

ZZP to skrót od Zelfstandige zonder personeel, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Samodzielny bez personelu”. Jest to polski odpowiednik pracy na samozatrudnieniu. Osoba na ZZP (ZZP’er) zakłada firmę jako osoba prywatna i staje się przedsiębiorcą.


ZZP – jak zacząć?

Zacznij od planu
Jednym z ważniejszych kroków przy otwieraniu firmy, jest zrobienie planu biznesowego. W internecie znajdziesz wiele wzorów, jak taki dokument przygotować. Jeżeli nie chcesz tworzyć profesjonalengo biznes planu, możesz również zrobić proste kalkulacje, które pomogą Ci oszacować najważniejsze kwestie finansowe.

Pamiętaj, że jako ZZP’er bierzesz całą odpowiedzialność za swoje przychody. Dlatego powinieneś stworzyć listę potrzebnych rzeczy (narzędzia, samochód, koszty dni wolnych, księgowa itd.), żeby wiedzieć, jak wyglądają wszystkie koszta prowadzenia Twojej działalności.


Rejestracja w KvK

Do oficjalnego otwarcia ZZP potrzebujesz rejestru w Kvk (Izba Przemysłowo-Handlowa). Jak zarejestrować ZZP w KvK?

1. Wypełnij formularz i umów się na spotkanie.
Większość osób otwiera ZZP jako Eenmanszaak (działalność jednoosobowa bez możliwości zatrudnienia osób). Klikając ten link poniżej, zostaniesz przeniesiony do strony KvK, gdzie po zalogowaniu się za pomocą DigiD możesz wypełnić formularz i umówić na spotkanie.

2. Pojedź na spotkanie w KvK
Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą ważny dowód osobisty. Na spotkaniu zostaniesz zapytany o informacje na temat swojej firmy oraz kilka innych aspektów (np. o branże). Opłata w KvK wynosi €51,95 źródło. Płacisz na miejscu za pomocą karty, opłaty gotówką NIE są akceptowane.

3. Otrzymujesz numer KvK oraz BTW (VAT).
Belastingdienst zostanie automatycznie powiadomiony o Twojej rejestracji, dlatego nie musisz dodatkowo się tym zajmować.

To są wszystkie kroki do oficjalnego otwarcia firmy. Teraz pora na kolejny etap: pozyskiwanie klientów. W tym możemy Ci pomóc! Otworzyłeś już firmę i szukasz pierwszych zleceń? Sprawdź nasze zlecenia dla ZZP w Holandii i prześlij zgłoszenie, a my skontaktujemy się z Tobą.

W czym możemy Ci pomóc? Ready to hunt?
Masz pytania na temat oferty pracy? A może jesteś ciekawy, co możemy Ci zaoferować? Nie czekaj w takim razie i skontaktuj się z nami bezpośrednio!
Glenn van der Weerd Accountmanager